Recent Submissions

Item
Таможенный контроль импорта товаров: организационные формы, основные этапы и принципы осуществления
(Isret, 2020) Васильев, М. В.; Васильєв, М. В.; Vasiliev, M.
В статье проанализированы требования действующего законодательства о порядке осуществления таможенного контроля. Рассмотрено нормативно-правовое определение понятия таможенного контроля и приведен сравнительный анализ подходов к его определению в работах современных отечественных научных деятелей. Изучены особенности и порядок осуществления таможенного контроля при ввозе товаров на территорию Украины и размещение их под таможенным режимом «импорт». Предложено группирование основных принципов таможенного контроля в соответствии с его сутью. Очерчен перечень проблем, препятствующих повышению эффективности таможенного контроля. The article analyzes the requirements of the current legislation on the procedure for customs control. The normative-legal definition of customs control is considered and a comparative analysis of approaches to this definition in the works of modern domestic scientists is given. Peculiarities and procedure of customs control during the import of goods into the territory of Ukraine and their placement in the customs regime "import" were studied. Grouping of the main principles of customs control according to their essence is proposed. The list of problems that hinder the improvement of the efficiency of customs control is outlined. В статті проаналізовані вимоги чинного законодавства про порядок здійснення митного контролю. Розглянуто нормативно-правове визначення митного контролю та наведений порівняльний аналіз підходів до цього визначення в роботах сучасних вітчизняних науковців. Досліджені особливості та порядок здійснення митного контролю при ввезенні товарів на територію України та їх розміщення у митному режимі «імпорт». Запропоновано групування основних принципів митного контролю відповідно до їх суті. Окреслений перелік проблем, які перешкоджають підвищенню ефективності митного контролю.
Item
Податкові надходження як невід’ємний компонент формування прогнозів розвитку соціально-економічних систем
(НАУ, 2024) Лисенко, А. М.; Поярков, М.
Авторами систематизовано основні компоненти комплексу прогнозів розвитку соціально-економічних систем, досліджено податкові надходження як складову доходів зведеного бюджету України, акцентовано увагу на їх важливій ролі у забезпеченні соціальних стандартів та формуванні прогнозів розвитку соціально-економічних систем.
Item
Ключові переваги та ризики цифровізації економіки
(НАУ, 2024) Буберенко, А.; Чевільча, Р.; Лисенко, А. М.
Авторами систематизовано ключові переваги упровадження процесу цифровізації для бізнесу й громадськості, виокремлено рівні цифровізації економіки та їх складові компоненти, акцентовано увагу на основних ризиках, що супроводжують процес цифровізації.
Item
Прямі іноземні інвестиції в контексті регіонального розвитку
(Поліграф-Сервіс, 2024) Биков, С. Є.
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну залишки ПІІ знизилися у більшості видах економічної діяльності, оскільки іноземні інвестори почали виводити свій капітал за кордон з метою уникнення збитків. У 2022 р. відбулося найбільше скорочення інвестиції порівняно з 2021 р. в таких ВЕД, як: добувна промисловість, переробна промисловість, фінансова і страхова діяльність, оптова та роздрібна торгівля. Найбільш стійкими в умовах війни виявилися інвестори, які вклали капітал у сільське господарство, інформаційну та телекомунікаційну діяльність, оскільки скорочення залишків ПІІ в цих ВЕД було найменшим.
Item
Використання технологій штучного інтелекту в закладах вищої освіти
(Поліграф-Сервіс, 2024) Бобро, Н. С.
У сучасних умовах інтенсивного розвитку інформаційних технологій та зростаючого інтересу до цифрової трансформації освіти, дослідження ефективності використання штучного інтелекту в освітньому процесі стає надзвичайно актуальним. Дані інформаційні технології стають ключовими факторами у розвитку сфери освіти та мають значний потенціал для поліпшення навчального процесу та підвищення результативності навчання. Системи, що базуються на технологіях штучного інтелекту, дозволяють вирішувати складні завдання, знаходити неочевидні для людини закономірності даних, самостійно приймати рішення.
Item
Sectoral priorities of direct foreign investment into the economy of Ukraine’s regions
(Поліграф-Сервіс, 2024) Babets, I.; Бабець, І. Г.
The problem of shortage of investment resources was traditional for the economy of Ukraine, and during the war the availability of investments significantly worsened. After the war, it is expected that foreign direct investment will become an important source of financing for reconstruction projects in Ukraine. In the conditions of instability, increased commercial risks and threats to business activity, it is necessary to improve the investment policy of the state, in particular, in terms of stimulating the inflow of foreign investments. At the same time, it is necessary to take into account the effects of attracting FDI in various industries, which depend both on the specialization of the regional economy and on the sectoral structure of foreign investments. Проблема дефіциту інвестиційних ресурсів була традиційною для економіки України, а під час війни доступність інвестицій значно погіршилася. Очікується, що після війни прямі іноземні інвестиції стануть важливим джерелом фінансування проектів реконструкції в Україні. В умовах нестабільності, підвищення комерційних ризиків та загроз підприємницькій діяльності необхідно вдосконалювати інвестиційну політику держави, зокрема, щодо стимулювання припливу іноземних інвестицій. При цьому необхідно враховувати ефекти від залучення ПІІ в різні галузі, які залежать як від спеціалізації регіональної економіки, так і від галузевої структури іноземних інвестицій.
Item
Омніканальне обслуговування споживачів як управлінська інновація підприємств торгівлі
(Поліграф-Сервіс, 2024) Белінський, М. О.; Кавун-Мошковська, О. О.
В сучасному бізнес-середовищі застосування омніканального обслуговування для підприємств роздрібної торгівлі стає стратегічним імперативом, оскільки це не лише відповідає зростаючим очікуванням споживачів, але і є ключовим фактором конкурентоспроможності. Інтеграція різних каналів продажу, таких як фізичні магазини, онлайн-платформи та мобільні додатки, дозволяє підприємствам підвищувати клієнтську лояльність, а також ефективно адаптуватися до швидкозмінних тенденцій у споживчій поведінці споживачів. Забезпечуючи покупцям вибір та зручність у використанні різних каналів продажу, омніканальні стратегії стають важливим інструментом для високоефективного розвитку бізнесу в умовах сучасного цифрового ринку та створюють управлінську інновацію як основу розвитку підприємства в поствоєнний час.
Item
Удосконалення методики вибору конкурентної стратегії для створення конкурентної переваги міжнародної компанії
(Поліграф-Сервіс, 2024) Ачкасова, С. А.; Селівоненко, О. І.
Міжнародні компанії ведуть бізнес на глобальному рівні, конкуруючи в різних країнах і регіонах. Сучасний міжнародний бізнес перетинає національні кордони, і міжнародні компанії стають учасниками на ринках різних країн. Отже, управління конкурентоспроможністю є важливим фактором в умовах міжнародної конкуренції. Наявність будь якого ринку (вітчизняного чи міжнародного) свідчить про наявність конкуренції серед учасників цього ринку. Вибір конкретного стратегічного напрямку повинен враховувати особливості галузі, конкурентні умови та стратегічні цілі міжнародної компанії. Отже, для міжнародних компаній є важливим забезпечення конкурентоспроможності на вітчизняних та міжнародних ринках.
Item
Вплив міжнародної торгівлі на економічний розвиток країни
(Поліграф-Сервіс, 2024) Бабанська, С. С.; Решитько, Т. В.
Сутність міжнародної торгівлі полягає у здійсненні товарообміну між країнами, в результаті якого кожна країна експортує надлишки виробленої продукції та імпортує товари, які не має можливості виготовляти в середині країни або виробництво яких є відносно дорожчим. Коли країни торгують одна з одною, обидві сторони обов‘язково отримають вигоду, оскільки кожна країна збільшує свою корисність і розширює асортимент товарів, доступних для її громадян на внутрішньому ринку за рахунок імпортних надходжень. Більше того, країни, що розвиваються, як правило, отримують вигоду від поширення технологій, яке супроводжує обмін товарами та послугами.
Item
Основні тенденції розвитку зовнішньої торгівлі: ризики та загрози в умовах війни
(Поліграф-Сервіс, 2024) Антоненко, С. А.; Насипайко, Д. С.
Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну у лютому 2022 р. призвело до втрати значної частини економічного, виробничого та людського потенціалу нашої країни та порушення логістичних маршрутів доставки товарів, що, своєю чергою, негативно вплинуло на зовнішню торгівлю. У зв‘язку з цим істотно зросли загрози втрати позицій України на міжнародних ринках як одного з провідних постачальників сільськогосподарської та металургійної продукції. За підсумками 2022 р. внаслідок втрат від активних бойових дій в Україні відбулося зниження вартісного обсягу зовнішньої торгівлі товарами. Скорочення вартісних обсягів експорту було більш істотним, ніж зменшення імпорту.