Кафедра історії, археології, інформаційної та архівної справи

Permanent URI for this communityhttps://dspace.kntu.kr.ua/handle/123456789/780

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 16
  • Item
    Особливості податкової політики російської окупаційної влади на захоплених територіях Галичини і Буковини в період Першої світової війни
    (Інститут історії України НАН України, 2017) Орлик, С. В.
    У тезах проведений аналіз податкової політики російського окупаційного режиму на західноукраїнських теренах, що свідчить про відсутність системного підходу в організації оподаткування та грубе ігнорування російською владою норм міжнародного права.
  • Item
    Фіскальний апарат Гетьманщини (1654-1764 рр.)
    (ДНУ ім. О. Гончара, 2010) Орлик, В. М.
    Стаття присвячена питанню управління державними фінансами доби Гетьманщини а також системі установ, які виконували фіскальну функцію. Окрема увага приділена історії впорядкування податкової політики у козацькій державі.
  • Item
    Казенна палата
    (Наукова думка, 2007) Орлик, В. М.
    Визначено причини виникнення казенних палат, їх функції, роль у державному управлінні Російської імперії. Охарактеризовано структуру казенних палат та їх діяльність у ході історичних подій.
  • Item
    Палати державних маєтностей українських губерній у фінансовій політиці Російської імперії
    (Інститут історії України НАН України, 2004) Орлик, В. М.
    У повідомленні йдеться про роль палат державних маєтностей українських губерній у фінансовій політиці Російської імперії.
  • Item
    Кримські татари в податковій політиці Російської імперії у дореформений період
    (Інститут історії України НАН України, 2008) Орлик, В. М.
    У статті охарактеризовано податкові зобов'язання кримських татар та подано динаміку зростання податкових зобов'язань останніх, які мешкали біля невеликих доріг протягом 1836-1844 pоків.
  • Item
    До питання введення Російської подушної системи оподаткування у Слобожанщині та Лівобережній Україні
    (УНІВЕРС, 2009) Орлик, В. М.; Orlyk, V.
    У статті порушується проблема поширення російського подушного оподаткування на населення Слобожанщини та Лівобережної України, показуються особливості цього процесу в указаних регіонах. В статье рассматривается проблема введения российского подушного налогообложения на население Слобожанщины и Левобережной Украины, анализируются особенности этого процесса в указанных регионах. The article deals with the problem of taxation of inhabitants In Slobozhanschina and Livoberezhna Ukraine; the peculiarities of this process in the mentioned regions are described.
  • Item
    Податкова політика Російської імперії в Україні в дореформений період
    (Імекс-ЛТД, 2007) Орлик, В. М.
    У монографії розглядається історія податкової політики Російської імперії в українських губерніях з кінця XVIII ст. до 1861 р. Автор, на тлі складних і часто непослідовних дій російської влади, комплексно досліджує становлення та діяльність основних інститутів реалізації цієї політики, взаємозв’язок соціально-економічного стану імперії Романових із оподаткуванням населення. Простежується еволюція взаємовідносин Санкт-Петербургу й українських регіонів у фіскальній галузі, поширення на їхні терени російських податкових статей, особливості різних видів оподаткування в українських губерніях, їх станові, етнічні й регіональні складові податкової політики Російської імперії. Книга є першим в українській історіографії спеціальним дослідженням державного та місцевого оподаткування населення українських губерній в дореформений період. Монографія розрахована на науковців, викладачів, студентів і всіх, хто цікавиться історією України та Російської імперії.
  • Item
    Державні селяни в податковій політиці Російської імперії в кінці XVIII - середині XIX ст. (на матеріалах українських губерній)
    (Інститут історії України НАН України, 2007) Орлик, В. М.
    Стаття присвячена дослідженню прямого оподаткування державних селян українських губерній Російської імперії періоду від третього поділу Польщі до початку реформ Олександра II. Заслуговують на увагу розрахунки вартості податкового навантаження державних окладних податків однієї ревізької душі державних селян.
  • Item
    Селяни України та їх оподаткування в XVII - середині XIX ст.
    (Пшонківський О. В., 2012) Гуржій, О. І.; Орлик, В. М.
    У монографії розглядаються проблеми історії оподаткування сільського населення України у XVII- середині XIX ст., висвітлюються процеси структуризації та еволюції різних груп сільських мешканців у взаємозв’язку з їхніми фіскальними зобов’язаннями. Автори комплексно досліджують особливості становлення та діяльність основних інституцій реалізації податкової політики на тлі складних і часто непослідовних заходів урядових структур, вивчають процеси поширення на українські терени російських податкових статей, специфіку різних видів оподаткування крізь призму станових, етнічних та регіональних складових фіскальної політики. Монографія розрахована на науковців, викладачів, студентів і всіх, хто цікавиться історією України та Російської імперії.
  • Item
    Проблеми встановлення контролю російського царату над фінансами Гетьманщини у вітчизняній історіографії кінця XVII–XVIIІ ст.
    (КНУ ім. Т. Шевченка, 2014) Годунова, Л. В.
    Стаття присвячена проблемі висвітлення історії оподаткування в Україні-Гетьманщині в другій половині XVII–XVIIІ ст. та боротьбою російського царату за контроль над українськими фінансовими ресурсами у вітчизняній історіографії кінця XVII–XVIIІ ст., зокрема в працях сучасників тих подій, а саме літописах Самовидця, Григорія Грабянки, Самійла Величка та творах Петра Симоновського та Олександра Рігельмана. В проаналізованих нами працях, незалежно від ідеологічних уподобань їхніх авторів, відображено процес встановлення контролю російського царату над фінансовими ресурсами УкраїниГетьманщини та залучення цих ресурсів для потреб російської держави, у тому числі й за допомогою українських гетьманів. The article tells about the coverage of the history of taxation in Ukrainian Hetmanate in the second half of XVII–XVIII centuries and the struggle of Russian tsarism regime for the control over the Ukrainian financial resources in the national historiography of the late XVII–XVIII centuries, particularly in the works of contemporaries of those events, such as Witness’ chronicles, Hryhorii Hrabianka, Samiilo Velychko and writings of Petro Symonovskyi and Alexander Rihelman. In the analyzed works, regardless of ideological preferences of their authors the process of establishment of the control of the Russian tsarism over the financial resources of Ukrainian Hetmanate and involvement of these resources for the needs of the Russian state, including with the assistance of Ukrainian Hetmans is reflected.