Економічний факультет

Permanent URI for this communityhttps://dspace.kntu.kr.ua/handle/123456789/762

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 570
  • Item
    Аналіз динаміки капітальних інвестицій в аграрний сектор економіки України в умовах воєнного стану та їх структура за видами активів
    (ВНТУ, 2025) Лисенко, А. М.; Чадай, Ю. В.
    На основі дослідження динаміки змін загального обсягу капітальних інвестицій в аграрний сектор економіки України, а також їх структури за видами активів на основі використання даних офіційної статистики за січень-вересень 2022-2024 рр. автори зробили висновок про те, що у січні-вересні 2024 р. порівняно з відповідними періодами 2022 та 2023 рр., попри воєнний стан, спостерігалося збільшення обсягу капітальних інвестицій в аграрний сектор економіки України. Значний приріст обсягу капітальних інвестицій (більше, ніж на 24 %) відбувся в найбільш цінний актив аграрної сфери - земельні ресурси. І хоча частка інвестованих коштів у цей актив була порівняно незначною в загальному обсязі капітальних інвестицій в матеріальні активи аграрного сектору економіки, проте вона зросла з 0,22 % у січні-вересні 2022 р. до 3,66 % у січні-вересні 2024 р.
  • Item
    Еволюційні передумови розвитку сільського господарства та дорадництва на засадах формування Society 5.0
    (ЦНТУ, 2024) Кононенко, Л. В.; Зайченко, В. В.
    Стаття присвячена дослідженню еволюційних передумов розвитку сільського господарства та дорадництва на засадах формування Society 5.0. Зазначено, що протягом всього свого існування людство намагається побудувати ідеальне суспільство, що сьогодні знайшло відображення у формуванні концепції Society 5.0. Акцентовано увагу на тому, що ця концепція є людиноцентрічною і передбачає інтеграцію кіберпростору та фізичного світу з метою реалізації Цілей сталого розвитку на основі застосування сучасних цифрових технологій. Доведено, що у зв’язку з превалюванням у аграрному секторі малих підприємств, є необхідним враховувати специфіку їх функціонування (територіальна віддаленість, низький рівень кадрового забезпечення, мультифункціональність тощо) і відповідно, з метою забезпечення ефективності функціонування рекомендовано малим підприємствам співпрацювати з дорадчими службами. Розглянуто етапи розвитку людського суспільства у контексті еволюції сільського господарства. Проаналізовано концепцію Society 5.0 як новий етап розвитку суспільства, що базується на інтеграції кіберпростору та фізичного світу для вирішення соціальних, екологічних та економічних проблем. Обґрунтовано, що у зв’язку з необхідністю постійного розширення переліку дорадчих послуг, зміни та підвищення рівня фахових компетентностей у дорадників в умовах формування Society 5.0, є необхідним забезпечити у них формування достатнього рівня цифрових компетентностей. Також доведено, що ефективна співпраця дорадника і споживача дорадчих послуг (власників та менеджерів малих агропідприємств, сільських мешканців) також потребує наявності у них відповідного рівня цифрових компетентностей. Зазначено, що співпраця з дорадчими структурами сприяє розкриттю потенціалу малих підприємств, раціональному використанню ресурсів, впровадженню стандартів якості, налагодженню партнерських відносин та залученню інвестицій. Досліджено роль дорадництва у забезпеченні розвитку сільського господарства в умовах формування Society 5.0. Акцентовано увагу на тому, що дорадництво є важливим інструментом передачі знань, технологій та інновацій власникам, менеджерам малих агропідприємств та сільським мешканцям. Окреслено проблеми, з якими стикаються малі агропідприємства в умовах цифрової трансформації, такі як обмежений доступ до ресурсів, низький рівень цифрової грамотності тощо. Запропоновано напрямки вирішення цих проблем, зокрема шляхом впровадження і використання цифрових платформ для дорадництва; запровадженням співпраці між науковими установами, дорадчими службами та бізнесом.
  • Item
    Облікова політика підприємства та її складові компоненти
    (ПДАУ, 2025) Андрейченко, К. М.
    Автор наголошує на основних моментах, які повинні відображатися у розпорядчому документі про облікову політику підприємства, зазначає, що власники підприємства реалізують облікову політику шляхом визначення в розпорядчому документі застосовуваних методів оцінки, обліку, процедур відносно яких передбачається більше одного варіанта. Встановлено, що облікова політика підприємства визначається на підставі чинних Н(П)СБО, а також інших нормативно-правових документів з питань регулювання обліку та фінансової звітності та може змінюватися у таких випадках: при зміні статутних вимог на підприємстві; при зміні вимог органу, відповідального за державне регулювання методології обліку та фінансової звітності; коли зміни в обліковій політиці забезпечують більш достовірне відображення господарських операцій в обліку та фінансовій звітності. Отже, розпорядчий документ про облікову політику є необхідним елементом організації ведення обліку та складання фінансової звітності на підприємстві, що передбачає необхідність відповідального відношення до його розробки.
  • Item
    Обліково-інформаційне забезпечення внутрішнього аудиту оборотних активів підприємства
    (ПДАУ, 2025) Кіндіченко, В.
    Автор досліджує сутність поняття «оборотні активи», зазначає, що організація внутрішнього аудиту оборотних активів та його інформаційне забезпечення у системі управління підприємством є складним процесом, який передбачає: планування внутрішнього аудиту, його ресурсне та інформаційне забезпечення; розробку рішень з урахуванням стану системи внутрішнього контролю та результатів попереднього аудиту; перевірку виконання намічених заходів з подальшою оцінкою ефективності ухвалених рішень в сфері аудиту. Розглянуто особливості планування внутрішнього аудиту, вимоги до інформації та особливості її узагальнення у процесі аудиту. Встановлено, що при проведенні внутрішнього аудиту оборотних активів на підприємстві необхідно здійснити: розробку плану та програми проведення аудиту; формування інформаційного забезпечення; перевірку повноти та правильності інформації; узагальнення результатів. Ставиться акцент на тому, що при формуванні обліково-інформаційного забезпечення внутрішнього аудиту оборотних активів враховується відповідність інформації встановленим вимогам щодо її обсягу та якісного складу.
  • Item
    Менеджмент у сфері ІТ. Посібник. Ч. 2
    (Ексклюзив-Систем, 2025) Фомічов, К. С.; Кропівна, А. В.; В’юник, О. В.; Кіріченко, О. В.; Доренська, А. О.; Пітел, Н. С.; Андрощук, І. О.; Замуренко, Д. В.
    Навчальний посібник «Менеджмент у сфері ІТ» (частина 2) для здобувачів вищої освіти на другому (магістерському) рівні розкриває теоретичні засади організації бізнесу в ІТ сфері, захисту авторських прав та інтелектуальної власності, розробки проєктів у продуктовому і сервісному ІТ, обґрунтування доцільності ІТ-проєкту, використання інструментарію планування та реалізації проєктів в ІТ сфері, практик бренд-менеджменту, маркетингу та управління репутацією, етики ведення бізнесу, реалізації комунікативного менеджменту та управління стейкхолдерами.
  • Item
    Економічний аналіз як інструмент ефективного управління заборгованістю суб’єктів господарювання
    (ДБТУ, 2025) Лисенко, А. М.
    Автор стверджує, що недоречно розглядати процес управління дебіторською та кредиторською заборгованістю абстраговано один від одного, пропонує здійснювати розрахунки та проводити аналіз за наступними основними показниками : оборотами дебіторської та, відповідно, кредиторської заборгованості; тривалістю оборотів дебіторської та кредиторської заборгованості за продукцію (товари, роботи, послуги); порівнянням тривалості оборотів кредиторської та дебіторської заборгованості за продукцію (товари, роботи, послуги); часткою дебіторської заборгованості в обсязі оборотних активів; співвідношенням середньої величини дебіторської та кредиторської заборгованості до чистого доходу від реалізації. Виокремлено етапи проведення аналізу та ключові підходи в управлінні заборгованістю. Основні способи управління заборгованістю запропоновано систематизувати за такими узагальненими групами : психологічні; економіко-юридичні. У процесі розробки рішень автор пропонує важливе значення надавати строкам виникнення та погашення заборгованості, проводити з урахуванням цього ретельний аналіз у розрізі контрагентів. Прийняття рішень щодо вчасності погашення заборгованості повинне загалом забезпечувати перевищення тривалості обороту кредиторської заборгованості над тривалістю обороту дебіторської заборгованості.
  • Item
    Автоматизація аналітики даних продажів підприємства : її переваги та особливості впровадження
    (ДБТУ, 2025) Піддубний, О. С.
    З появою Big Data змінилася практика управління інформацією на підприємствах, з’явилася можливість проводити аналіз більш детально та з урахуванням комплексного підходу. Автор стверджує, що важливими, в першу чергу, є не кількість чи об’єми даних, а вміння їх аналізувати, досліджувати та приймати на їх основі рішення відповідно до обраної стратегії розвитку підприємства. На основі розгляду прикладу з продажами сільськогосподарської техніки автор зазначив, що базовий набір даних містить мінімально необхідну для аналізу результатів продажів кількість інформації про вид техніки, тип клієнтів, менеджерів, дати здійснення й географію продажів і т. ін. Актуальність даних, зручність використання, доступність – це все беззаперечні переваги використання сучасних інструментів в аналітиці як обсягів продажу, так і результатів роботи підприємства загалом. Автор ставить акцент на тому, що автоматизувати аналітику даних продажів та діяльності підприємства загалом не так складно і дорого, як може здатися на перший погляд, адже необхідні для цього дані, як правило, є в системі бухгалтерського обліку.
  • Item
    Організація надання та методика виконання аудиторських послуг. Самостійна робота
    (ЦНТУ, 2024) Назарова, Г. Б.
    Методичні рекомендації для виконання самостійної роботи при вивченні дисципліни «Організація надання та методика виконання аудиторських послуг» призначені для підвищення рівня засвоєння теоретичних питань курсу, більш глибокого опанування практичними навичками, виконання науково-дослідної роботи та підготовки до поточних і підсумкового контролів здобувачами денної і заочної форми навчання спеціальності 071 «Облік і оподаткування» за ОНП «Аудит, державний фінансовий контроль та експертиза».
  • Item
    Бухгалтерський облік в управлінні. Самостійна робота
    (ЦНТУ, 2023) Магопець, О. А.; Смірнова, І. В.; Смірнова, Н. В.
    Методичні рекомендації визначають загальні вимоги до виконання самостійної роботи здобувачами другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування», ОПП «Адміністрування податків та митних платежів» при вивченні дисципліни «Бухгалтерський облік в управлінні».